1991 Volkswagen Golf Country Chrome Edition

Jocke74
Lerum

Ovanlig Volkswagen Golf Country "Chrome Edition" från 1991! Bilen var från början endast en kul prototyp men sattes senare i produktion av Steyr-Daimler-Puch som tillverkat de allra bästa fyrhjulsdrivna bilarna. Totalt tillverkades det ca. 7735 stycken Golf Country under två års tid. 1500 stycken av dessa var Country Allround och endast 558 exemplar var "Chrome Edition" och denna upplaga skiljer sig från den vanliga Golf Country med bland annat kromdetaljer och högre utrustningsnivå. Bilen skiljer sig även markant från en vanlig Golf, med bland annat typisk hjälpram, markfrigången höjd till hela 21 centimeter, hasplåtar och skyddsräcken monterade fram samt bak och nya fjädrar och dämpare som ingick i paketet. Karossen försågs även med skärmkanter och trösklar i stryktålig plast och pricken över i - reservhjulet på bakluckan! När bilen såldes var prislappen den dubbla jämfört med en vanlig Golf.

Detta exemplar importerades till Sverige 2002 och har haft 4 ägare. Det finns gott om kvitton och dokumentation från både tiden i Tyskland och i Sverige. Nuvarande ägare har haft bilen sedan 2020. Total körsträcka under alla åren är 214320km.

  • En av 558 stycken Golf Country Chrome Edition
  • Livsstilsbilen för den riktigt trendmedvetne individen!
  • Ovanlig bil som sticker ut ur mängden

Utrustad med Volkswagens 1.8-liters fyrcylindriga motor på ca. 100hk kopplad till Syncro-fyrhjulsdrift och 5-växlad manuell låda.

Utrustning och Tillval

"Chrome edition" har extra utrustning som den vanliga Golf Country saknar, såsom: soltak, skinnklädsel, kromfälgar, kromdetaljer, avtagbar dragkrok samt sidebars. I övrigt finns stereo installerad.

Det generella skicket på karossen beskrivs vara orört men mycket bra med få skavanker och framförallt rostfri. Stenskott, mindre repor och lite bucklor finns självklart då bilen är över 30 år gammal och rullat över 20.000 mil. Lacken beskrivs vara originallacken och i gott skick. Även rutorna är original så vissa repor finns. Krom, lister, lyktglas och emblem beskrivs vara i bra skick. Fälgarna har mindre skador på sig men däck i mycket bra skick. Titta gärna igenom foton på bilen för att bilda er en egen uppfattning om skicket. Frågor kan enklast ställas i frågefältet och besvaras av ägaren.

Interiören är i ett fint bruksskick med tanke på ålder och miltal. Förarstolen har mindre lagning på sittdynans sidostöd. Instrumentpanel, ratt, knappar och reglage i gott skick. Dörrsidor i mycket fint skick. Soltaket är i fint skick. All elektronik i kupén fungerar som tänkt.

Motor beskrivs vara i ett omodifierat originalskick. Bromsar beskrivs vara i mycket bra skick och delar har bytts ut genom åren. Allt mekaniskt fungerar som tänkt.

Service utfördes för ca. 2000km sedan då olja, filter och luftfilter byttes. Kvitton, besiktningspotokoll och dokumentation finns både från ägare i Tyskland och ägare i Sverige. Bilen är nybesiktigad utan anmärkning.

En ypperlig chans att införskaffa ett tidigt "livsstilsfordon" som det finns ytterst få fina kvar av idag. Pricken över I:et är att det är en specialutgåva av en redan ovanlig bil. Perfekt för dig som vill sticka ut, stoppa undan för framtiden eller bara njuta av!

Exteriör (70 bilder)

Interiör (42 bilder)

Mekanik (16 bilder)