1999 Porsche 911 Carrera 4
- 996 Porsche 911 C4 från 1999 med ca. 140655km på mätaren
- Optimering samt Milltek cat-back installerat
- Komplett ifylld servicebok
Utrustad med Porsches välljudande boxersexa på 3.4 liter och ca. 300hk/350nm kopplad till 6-växlad manuell låda och fyrhjulsdrift. Prestandasiffror bjuder på en 0-100km/h-sprint på ca. 5 sekunder och en toppfart på 280km/h. Motorn har fått en optiomering av mjukvara samt sportluftfilter installerat 2015 av TuningChip. Milltek cat-backsystem installerades samtidigt.
Utrustning och Tillval
- 425 Rear window wiper
- 490 Basic sound system
- 962 6-disc CD changer Becker Porsche CDC-3
- 936 Leather rear seats
- 981 Leather dashboard and door panels
- 983 Leather front seats
Interiören kommer i ett bra bruksskick med mindre anmärkningar. Ratt, reglage och knappar i normalt skick. Stolarna har mindre torrhett i sidostöden samt mindre märken. Dörrsidor i bra skick och endast normalt mindre slitage på det utökade lädret. Innertak i fint skick. Insteg har normalt slitage från in- och urklivningar. Alla funktioner i coupén fungerar som tänkt.
Motor beskrivs av nuvarande ägare vara i bra skick och mekaniskt fungerar bilen som tänkt. Det öppna luftfiltret från K&N är i behov av tvätt eller byte. Undertill är bilen i fint skick. Fälgarna renoverades och lackades 2022 och fick då nya däck monterade. Mönsterdjupet idag är uppmätt till ca. 7mm.