2016 Porsche 911 991 GT3 RS

ECB
Stockholm

Svensksåld 991.1 Porsche 911 GT3 RS från 2016 i mycket fint skick och med endast 24000km på mätaren. Bilen har skötts om mycket väl under åren och har komplett ifylld servicebok. Den snygga och eftertraktade GT-Silver lacken har matchats med silvriga inslag interiört, kolfiber samt röda bälten.

  • 991 Porsche GT3 RS i mycket fint skick
  • Lågt miltal, mycket utrustning, fullstämplad servicebok
  • Eftertraktade tillbehör såsom full PPF, Manthey belägg och sportavgas

Utrustad med den fantastiska 4-liters boxersexan på 500hk kopplad till 7-växlad PDK-låda och bakhjulsdrift. Utan tvekan ett av dom bästa trackday-bilarna man kan köpa, och dessutom ett av de bästa exemplaren på marknaden idag.

Utrustning och Tillval

Mycket välutrustad med bland annat lyftsystem, PDLS+, navigation med telefoni, utökat läder med silvriga sömmar samt farthållare. Urval ur tillvalslistan nedan:

  • GT-Silver
  • 90L bränsletank
  • Lyftsystem
  • Farthållare
  • Bälten i GT-silver
  • Utökat läder
  • Kofiberdekor invändigt
  • Sound Package Plus
  • 6-punktsbälten på båda stolar och brandsläckare
  • 918-stolar i kolfiber
  • Light Design Paket
  • Sport Chrono Package Plus inkl Precision App
  • PCM inkl navigation
  • PDLS+ LED-strålkastare i svart
  • Farthållare
  • Förberedelse för mobiltelefon
  • Belyst insteg i kolfiber
  • Tanklock i Aluminium look

Eftermonterade tillval

  • Ferrita sportavgassystem
  • PPF/Stenskottsskydd över hela bilen
  • Manthey bromsbelägg och uppgraderade skivor
  • Ny hjulinställning av Mtech

Det generella skicket på karossen beskrivs av nuvarande ägare vara i oerhört fint skick, mycket tack vara stenskottsskyddet på bilen. Vid dokumentering av bilen har vi funnit ytterst få anmärkningar att fotografera, bland annat mindre slitage på frontläpp samt stenskott i framruta (ej spricka). Den silvriga lacken skiner väl och har fått full PPF/stenskottsfoliet applicerat vid tidigare tillfälle. RS-fälgarna är i fint skadefritt skick och kommer med fräscha Cup2 däck.

Interiören i bilen är i ett mycket fint skick. Det finns ytterst lite slitage på förarsidan från in- och urklivningar. Dörrpanelerna är i toppskick likaså resten av interiören. All elektronik i kupén fungerar självklart som tänkt.

Motorn är i toppskick och fullservad. Det är inga anmärkningar på drivlina eller koppling. Bromsar är i mycket bra skick även dem med nyinstallerade Manthey bromsbelägg samt hjulinställning av erkända Mtech. Kan även bekräfta att denna har fått den uppdaterade motorn under fabriksgarantin av Porsche Segeltorp.

Bilen kommer med fullstämplad servicebok och sträcker sig från första leveransservicen till senaste service som utfördes i höstat för 100 mil sedan hos Mtech i Södertälje.

Ett absolut toppexemplar med rätt färgkombination och komplett servicebok. Utmärkt för dig som söker något välvårdat, med låga miltal och de rätta uppgraderingarna!

Exteriör (18 bilder)

Interiör (14 bilder)

Köp Nu-pris
152 100 EUR