1973 Mercedes-Benz 450 SL
- Mercedes-Bens 450 SL från 1973 i samma färgkombo som J. R Ewings Merca
- Rullande renovering med delar bytta för 90.000kr
- 182016km på 5 brukare sedan import 1990
Utrustad med vridstark M117 V8 på 4.5 liter och ca. 225hk/370nm kopplad till 3-växlad automatlåda och bakhjulsdrift. Motorn har gåtts igenom ordentligt av nuvarande ägare. Mer information om detta hittas i andra stycket nedan.
Det generella skicket på interiören beskrivs vara OK. Stolarna har fått nya överdrag för ett tag sedan och ser bra ut i både färg och yta. Dörrsidor har klarat sig från värre slitage men märken finns och upplevs av ägaren som lite sladdriga. Instrumentpanelen har typiska torrsprickor och knappt synliga borrhål från mobilhållare eller liknande. Några smådetaljer saknas i kupén. Krombiten innanför backspegeln på förarsidan är trasig. Knappar, ratt och reglage beskrivs vara i originalskick från 70-talet. Fläktvred har bytts ut mot eftermarknadsvariant. Knappar och reglage fungerar som dem ska men blinkersspaken slår inte alltid tillbaka. Ovanför fläktvreden saknas en mindre bit. Nuvarande ägare plcokade av remmen till A/C-kompressor vid köp av bilen och har därför ej testat funktionen. Värme och fläktar fungerar dock. Vissa komfortlampor, bland annat fotljuset när man öppnar dörren, har ej kopplats in. Varvräknaren fungerar ej för tillfället och tros ha slutat fungera efter att det bytts till ett brytarlöst tändsystem. Ska kunna åtgärdas med ett motstånd. Centrallås är ej inkopplat. Bilen har fått en radio/kassettspelare installerad.
Nuvarande ägare, som är ingenjör, har lagt stor fokus på att se till att bilen är pålitlig att bruka. Ca. 90.000kr har lagts på delar för att få bilen i gott mekaniskt skick. Detta har varit fokus istället för t ex. tidigare nämnda detaljer på karossen. Som tidigare nämn är det även bytt till brytarlöst system. Alla tändkablar och tändspolen byttes. Ny kamkedja, spännare och slides har bytts på verkstad. Ny smörjanordning till kamaxeln är på plats. Ny bränslepump, slangar med mera har även bytts. Spridarna var i bra skick och byttes ej av verkstaden. Det är även installerat ny vattenpump, termostat och slangar på verkstad. Alla remmar är bytt av nuvarande ägare. Drivlinda och låda beskrivs fungera precis som den ska. Alla bromsrör har bytts ut och hela systemet har kontrollerats av verkstad. Alla bussningar i hjulupphängningen har bytts ut av ägaren. Samtidigt har även nya dämpare installerats runt om och framvagnen fick även nya fjädrar. Bilen har alltså fått en stor mängd mekaniska delar kontrollerade och utbytta.
Det här är ett perfekt exemplar för dig som söker en pålitlig bil och hellre vill avnjuta den som den är, eller fortsätta ha som rullande projekt!