1973 Mercedes-Benz 450 SL

NiklasEriksson
Huddinge

Amerika-importerad Mercedes-Benz 450 SL från 1973 med samma färgkombination som J.R Ewings Merca under en period i kultserien Dallas. Bilen importerades till Sverige redan 1990 och har idag rullat ca. 182016km. Bilen har idag haft 5 brukare och kommer i ett bra bruksskick. Med fordonet följer diverse kvitton på inköp i samband med att rullande renovering utförts. Totalt har nuvarande ägare spenderat ca. 90.000kr på delar och arbete. Tidigare ägare har av proffs lackat om bilen från vit till röd. Torpedväggen har bytts ut och ser mycket bra ut. Nuvarnade ägare har även låtit förstärka vaggan fram då detta var ett produktionsfel på bilarna. Alla gummilister samt suffletten har bytts ut med nya delar.

  • Mercedes-Bens 450 SL från 1973 i samma färgkombo som J. R Ewings Merca
  • Rullande renovering med delar bytta för 90.000kr
  • 182016km på 5 brukare sedan import 1990

Utrustad med vridstark M117 V8 på 4.5 liter och ca. 225hk/370nm kopplad till 3-växlad automatlåda och bakhjulsdrift. Motorn har gåtts igenom ordentligt av nuvarande ägare. Mer information om detta hittas i andra stycket nedan.

Det generella skicket på kaross beskrivs som lagad av tidigare ägare och rostfri när inköp av bilen skedde. Som tidigare nämnt är torpedvägg bytt. Det finns idag lite rost på golvet i bagagerum, men ingenting som sprider sig då det stoppats. Karossen är i övrigt utan dörruppslag eller bucklor. Det finns slitage med tanke på ålder och miltal, bland annat lite slitet i lacken på bagagelucka samt repor upp mot bakrutan, något märke på tanklock samt sprucken lack på dörren, dock ej speciellt synligt då den sitter på tunna sidan. Det finns även skada i lacken på bägge skärmar, mot främre kanten av motorhuven och mindre mängd repor. Generellt skulle vi beskriva skicket som bra bruksskick som inte skäms för sig. Det är en bil som ägaren valt att åka med och sett till att den blivit mekaniskt pålitlig istället för småfixet på karossen. Glasrutor beskrivs vara i fint skick. Större delen av kromet på bilen är i bra skick men det kromade handtaget på bakluckan är nopprigt i kromet. Fälgarna som sitter monterade köptes in 2021 och däcken har sedan dess rullat knappt 1200km. Även reservdäcket har bytts ut mot ett nytt.

Det generella skicket på interiören beskrivs vara OK. Stolarna har fått nya överdrag för ett tag sedan och ser bra ut i både färg och yta. Dörrsidor har klarat sig från värre slitage men märken finns och upplevs av ägaren som lite sladdriga. Instrumentpanelen har typiska torrsprickor och knappt synliga borrhål från mobilhållare eller liknande. Några smådetaljer saknas i kupén. Krombiten innanför backspegeln på förarsidan är trasig. Knappar, ratt och reglage beskrivs vara i originalskick från 70-talet. Fläktvred har bytts ut mot eftermarknadsvariant. Knappar och reglage fungerar som dem ska men blinkersspaken slår inte alltid tillbaka. Ovanför fläktvreden saknas en mindre bit. Nuvarande ägare plcokade av remmen till A/C-kompressor vid köp av bilen och har därför ej testat funktionen. Värme och fläktar fungerar dock. Vissa komfortlampor, bland annat fotljuset när man öppnar dörren, har ej kopplats in. Varvräknaren fungerar ej för tillfället och tros ha slutat fungera efter att det bytts till ett brytarlöst tändsystem. Ska kunna åtgärdas med ett motstånd. Centrallås är ej inkopplat. Bilen har fått en radio/kassettspelare installerad.

Nuvarande ägare, som är ingenjör, har lagt stor fokus på att se till att bilen är pålitlig att bruka. Ca. 90.000kr har lagts på delar för att få bilen i gott mekaniskt skick. Detta har varit fokus istället för t ex. tidigare nämnda detaljer på karossen. Som tidigare nämn är det även bytt till brytarlöst system. Alla tändkablar och tändspolen byttes. Ny kamkedja, spännare och slides har bytts på verkstad. Ny smörjanordning till kamaxeln är på plats. Ny bränslepump, slangar med mera har även bytts. Spridarna var i bra skick och byttes ej av verkstaden. Det är även installerat ny vattenpump, termostat och slangar på verkstad. Alla remmar är bytt av nuvarande ägare. Drivlinda och låda beskrivs fungera precis som den ska. Alla bromsrör har bytts ut och hela systemet har kontrollerats av verkstad. Alla bussningar i hjulupphängningen har bytts ut av ägaren. Samtidigt har även nya dämpare installerats runt om och framvagnen fick även nya fjädrar. Bilen har alltså fått en stor mängd mekaniska delar kontrollerade och utbytta.

Det här är ett perfekt exemplar för dig som söker en pålitlig bil och hellre vill avnjuta den som den är, eller fortsätta ha som rullande projekt!

Nuvarande ägare har alltid bytt olja och filter på hösten för att motorn ska få stå med färsk olja över vintern. Senaste två åren har bilen fått översyn av vätskenivår, remmar och liknande. Tyvärr finns ingen historik på fordonet, och därför valde ägaren att gå igenom det mekaniska på bilen. En del besiktningsprotokoll finns och sista besiktningen bilen behövde gå igenom var i maj 2021.

En mekaniskt solid och pålitlig 450 SL som med lite kaross-kärlek skulle kunna bli ett riktigt bra exemplar! Vill man inte mecka är bilen perfekt för dig som bara önskar att få komma ut och njuta av våren längs våra vägar!

Exteriör (77 bilder)

Interiör (37 bilder)

Mekanik (36 bilder)

Dokumentation (6 bilder)

Högsta bud