1971 Fiat Lombardi Grand Prix 850

Pimplen
Hässleholm

Svensksåld och garanterat unik Fiat Lombardi 850 Grand Prix från 1971 i ett sällan skådat originalutförande! I Sverige finns det endast tre till fyra stycken 850 Grand Prix, så detta är onekligen en mycket ovanlig bil. Nere på kontinenten är de flesta bilar vid ett eller annat tillfälle renoverade och eftermarknadsdelar används ofta då det är ont om originaldelar unika för just denna modell.

  • Unikum 1971 Fiat Lombardi 850 Grand Prix
  • Endast 45827 kilometer
  • Samma ägarfamilj mellan åren 1973 till 2019

Bilen är oerhört väldokumenterad med bland annat välutfylld körjournal samt att tidigare ägare finns nedskrivna med namn. Bilen inkom till Sverige 29/6 1971 och hamnade då hos Motor John i Motala. Sommaren därpå såldes bilen till herr Rundgren i Bjärred som ägde denne fram till september 72 då den hamnade hos Helsingborgs Bilhall. Vid inlämnande hade bilen rullat 680 mil. Två veckor senare köps bilen av en herr Duzak som har den en kort tid innan den hamnar hos Waldemar Bilar.

Senare det året köps bilen av herr Lundberg som äger bilen från 1973-05-21 fram till 1975-11-07 då sonen Lundberg köper bilen. Vid ägarbytet hade bilen rullat ca. 1050 mil. 1981-12-21 ställs bilen av fram till 1997-08-07. Under denna period sker ett motorbyte. Varför detta görs vet dåvarande ägare ej. Originalmotorn finns kvar och medföljer självklart vid köp. Mellan åren 1998 till 2018 stod bilen även avställd för att spara in på utgifter, då dåvarande ägare hade flera andra bilar att se efter. Under avställningsperiod mister bilen sin gamla skylt med registreringsnummer MB63779. 2018 ställdes bilen på och gick bland annat Lergökarallyt, var på Vallåkra- samt Sofieroträffen. Nuvarande ägare gjorde året 2018/2019 ett reportage om bilen i Fiatelisten och erbjöds därefter att köpa den, vilken han gjorde våren 2019. Renoveringen påbörjades strax därpå.

Bilen har idag rullat garanterade 45827 kilometer och nuvarande ägare har haft bilen i sin ägo sedan 2019. Med en total avställningstid på ca. 36 år är det låga miltalet ej förvånande.

Motorn härstammar ur en Fiat 850 Special, dvs en 843cc-spis monterad bak på bilen. Trots bilens 47hk uppges topphastigheten vara ca. 160km/h! Med en så strömlinjeformad kaross och en vikt på ca 650kg är det dock inte förvånande.

Utrustning och Tillval

Spartanskt utrustad som de flesta små sportbilar från 70-talet. Det den saknar i utrustningsväg får du tillbaka i form av enorm körglädje och fler blickar än en supermodell på modeveckan i Paris.

Otroligt nog har denna bil, trots hela sitt liv i Sverige överlevt dåliga renoveringsförsök. Hösten 2019 utfördes en rostlagning och omlackering av hela karossen och bilen har alltid fått behålla sina originaldetaljer. De delar som bytts ut har endast bytts mot NOS-delar, inga eftermarknadsdelar eller dåliga kopior. Då antal bilar tillverkade är så pass få är det idag oerhört svårt att hitta en bil med genomgående originaldelar. Alla delar som bytts ut under åren har sparats och medföljer bilen.

Karossen är i ett mycket gott skick och lacken i ett bra skick. Krom och detaljer ser fint ut och har inga anmärkningar. Glas- och lyktdelar likaså. Det finns en mindre spricka noterad i lacken vid högra bakljuset. Detta finns fotograferat och kan ses på bild.

Interiör är i ett oerhört gott skick. Sportstolar med unik broderad logo av Francis Lombardi, Vercelli. Mittmonterade Jaeger-instrument i mycket gott skick. På passagerarplatsen är en otroligt söt Autovox-radio placerad, dock ej funktionell. Täckplåt för att dölja hålet där radion idag sitter medföljer. Innertak är renoverat och med skumbaksida mot plåten, dock ej monterat men medföljer självklart.

Mekaniskt är bilen i ett bra skick och allt fungerar som det ska. För den som vill montera originalmotor medföljer denna självklart. Bilen har fått en ny kylare samt värmepaket. Bilens originalfälgar från Ruspa, 5.5" breda, finns monterade med nya däck och har rullat knappa 1000 km och medföljer vid köp. Reservhjul i bagageutrymmet mäter 4.5".

Skicket visar en tydligt välskött bil som omhändertagits mycket väl genom åren. En stor mängd dokumentation och historia medföljer.

Ett absolut unikum på den svenska marknaden. För stunden finns det ytterst få Lombardi Grand Prix till salu i världen och chanserna kommer inte ofta, speciellt inte en bil helt i originalutförande. För dig som söker något du kommer vara absolut ensam om, här är din chans!

Exteriör (85 bilder)

Interiör (31 bilder)

Mekanik (21 bilder)

Övrigt (12 bilder)