1968 Chevrolet Chevelle PRO Street

Ison2021
Västerås

Chevrolet Chevelle från 1968 som byggs om till ett riktigt vasst Pro Street-custombygge. I Staterna körde bilen kvartsmilen på ca. 8 sekunder med snällare setup. Enligt utsago bör bilen klara att köra 7-sekundersrepor med lite inställningar. Bilen importerades från Modesto i Kalifornien, USA. Fordonet är ej besiktigat eller svenskregistrerat. Första ursprungskontrollen är gjord vid import men behöver göras på nytt då tidsintervallen gått ut.  Bilen kommer med fullständig historik från import samt kvitton och dokumentering från ombyggnation vilket skedde 2017 till 2018. Bilen beskrivs vara i ett mycket gott skick med två tidigare ägare på bilen.

  • Absolut rå Pro Street Chevelle från 1968
  • 8-sekundersbil!
  • Gediget bygget av duktigt folk och rätt delar

Bilen kommer med en gediget bygge till motor och endast nya delar användes vid byggnationen av motorn. Ursprungsmotorn för bygget är en V8 på 6.4 liter. Se byggspecifikation nedan.

Utrustning och Tillval

Chassi:
Fönsterrutor i glas. Skärmar, huv och kofångare i plastfiber. Kromkofångare medföljer bilen vid sidan av. Bilens bakdel är av typ "square tube back half". 4-länken, anti-rollbars och metallarbetet utfördes av BRE Racecars. Bakklump från Strange, Ultra Case, med 40-kuggs och borrade axlar, bakbromsar från Strange, frambromsar från Wilwood. Övre och undre stag från TRZ. Främre samt bakre ställbara coilovers från Strange. Avtagbar fallskärm finns.

Interiör:
Hela interiören byggdes om med nya delar vid ombyggnationen. 17" Kirkey sportstol med 10-punktsbur som certifierats av NHRA. Rörbitar vid dörrar är öppningsbara för enklare i- och urklivning. Racepak IQ3 Street Dash med datalogger. Module Axis G-mätare. MSD grid. ARC. Boost control med K&R-kablage. 57-liters fuelcell. Bränslepump från Aeromotive Eliminator. Nya rörledningar i bilen. Dubbel beadlock back med fälgar från RC Component. Nuvarande däck mäter 31x10-15 i storlek och är av märket Hoosier. Däcken har gått fyra repor på 201m, annars nya.

Motor:
Motorbygget är gjort från grunden utav en firma i CA och byggdes enbart av nya delar. Bygget gjordes av B&R Machine och bilen går idag på race-soppa SV05 från VP. Motorn är byggd för överladdning och klarar av betydligt mer än vad som är för tillfället. 393 CID med Dart Little M-block, AFR 245 toppar, Callies Ultra XD-vevstakar, vevaxel från Crower med BB snout, Kolvar från JE Pistons, block och toppens o-ringar av värre slag. Kam från Howard. Remmar från Jesel. Rockers från T&D. Vattenpump från CVR och vacuumpump från Moroso. Kompressor från Vortech, typ V7-YSIB med värre rullar. Intercooler från Garrett. Förgasare från Pro Systems och delar från C/S Bowls. Kardan och converter från Spec-Rite, typ Powerglide. Bilen väger in utan förare på 1440kg!

Bilen beskrivs av nuvarande ägare vara i mycket bra skick. Det finns inga värre bucklor, repor eller dörruppslag, däremot något märke på taket samt lite stenskott. Bilen är självklart rostfri. Lacken beskrivs vara i bra skick med skiftande nyanser beroende på solljus. Glasrutor beskrivs vara i bra skick. Krom, lister, lyktglas och emblem även dem.

Interiören beskrivs vara i mycket bra skick. Inga skador eller sedvanligt slitage. Ratt, reglage och knappar i nyskick. Inntertaket är fint. All elektronik i kupén fungerar som tänkt.

Bilen är servad 2024-02-09 med oljor, stift och filter. Samtidigt byttes även bränslefilter och förgasaren gjordes rent. Sedan service utfördes har bilen knappt rullat 10km.

Detta är bilen för dig som söker en ruskigt snabb vagn. Potent bil som enligt utsago ska klara av att köra 7-sekundersrepor på kvartsmilen!

Exteriör (106 bilder)

Interiör (73 bilder)

Mekanik (76 bilder)

Dokumentation (94 bilder)

Övrigt (2 bilder)